Useful methods to combat violence in schools

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+ με τίτλο “Useful methods to combat violence in schools” υλοποιεί το 2ο ΓΕΛ Σερρών για το επίκαιρο θέμα της βίας και του εκφοβισμού στους χώρους των σχολείων. Στο πρόγραμμα συνεργάζονται 6 σχολεία από τη Ρουμανία, τη Βουλγαρία, την Τουρκία, την Ιταλία, τη Λιθουανία και την Ελλάδα. Ο συντονιστής του προγράμματος Θανάσης Αγγειοπλάστης και τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας Κωνσταντινιά Τσιαούση, Βικτωρία Μαγδανοζίδου, Γεσθημανή Ταχτσίδου και Νόνη Μανούκη συναντήθηκαν στην πόλη Sibiu της Ρουμανίας τον περασμένο Δεκέμβριο προκειμένου να καθοριστούν οι στόχοι, οι δραστηριότητες και τα μέσα επικοινωνίας και διαμοιρασμού.

Η δεύτερη συνάντηση με μαθητές αυτή τη φορά, πραγματοποιήθηκε στην πόλη Velingrad της Βουλγαρίας. Εκεί οι μαθητές συμμετείχαν σε εργαστήρια όπου κατά ομάδες παρουσίασαν τρόπους με τους οποίους μπορεί να καταπολεμηθεί η βία και ο εκφοβισμός από τα σχολεία. Δημιούργησαν επίσης αφίσες, collages και posters με το πώς φαντάζονται τα σχολεία του μέλλοντος ως χώρους χωρίς βία, με ανεκτικότητα, σεβασμό και δημιουργική ατμόσφαιρα. Συμμετέχοντες μαθητές: Πανδώρα Βαρβίδου, Κώστας Ντίκος, Ευτύχης Παπαδόπουλος, Σοφία Σεμελίδου, Βασιλική Τραμπούρα.

Η τρίτη συνάντηση θα πραγματοποιηθεί στην πόλη Kaunas της Λιθουανίας τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Η ιστοσελίδα του προγράμματος βρίσκεται εδώ