Επίσκεψη στο Δημαρχείο Σερρών

Το Δημαρχείο Σερρών επισκέφτηκαν σήμερα Δευτέρα 12/02/2018 οι μαθητές και οι καθηγητές τους από την Τουρκία, την Ισπανία, την Ιταλία και την Πολωνία οι οποίοι φιλοξενούνται από το 2ο ΓΕΛ Σερρών στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+. Την αποστολή συνόδευσαν οι Υποδιευθυντές του 2ου ΓΕΛ, Τσιαούση Κωνσταντίνα και Αγγειοπλάστης Αθανάσιος. Κατά την παραμονή τους στις Σέρρες θα έχουν τη δυνατότητα να επισκεφτούν την Αμφίπολη, το Σπήλαιο Αλιστράτης καθώς και το ΤΕΙ Σερρών.

Τις αποστολές υποδέχτηκε ο Αντιδήμαρχος Ηλίας Γκότσης λόγω απουσίας του Δημάρχου Πέτρου Αγγελίδη. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κ. Αντιδήμαρχο τόσο για τη λειτουργία του Δήμου Σερρών όσο και για τις ομορφιές και τα αξιοθέατα της πόλης μας. "Οι ανταλλαγές Ευρωπαίων μαθητών μέσω τέτοιων προγραμμάτων δίνουν τη δυνατότητα στους νέους της Ευρώπης να γνωριστούν μεταξύ τους, να γνωρίσουν τα ήθη και τα έθιμα των περιοχών και να θέσουν τα θεμέλια για μια Ευρώπη των Πολιτών" δήλωσε ο κ. Γκότσης.