4ο Μαθητικό Συμπόσιο ASPnet – UNESCO Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας

Το 2ο ΓΕΛ Σερρών διοργανώνει στις 23 και 24 Φεβρουαρίου 2018 το 4ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας του Προγράμματος Συνεργαζόμενων σχολείων ASPnet UNESCO. Το θέμα του φετινού Συμποσίου είναι «Συνυπάρχω, Συνανήκω, Συμπορεύομαι: Θεσμικό και Αξιακό πλαίσιο - Κατακτήσεις και Προοπτικές» και θα λάβουν μέρος σε αυτό 200 περίπου μαθήτριες και μαθητές με τους υπεύθυνους καθηγητές τους από 13 δημόσια και ιδιωτικά Λύκεια της Κεντρικής Μακεδονίας.

Το πρώτο μέρος του Συμποσίου θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Σερρών από τις 9:30 π.μ. έως τις 14:00 μ.μ. και θα περιλαμβάνει καλλιτεχνικό πρόγραμμα που άπτεται της θεματικής του Συμποσίου. Το δεύτερο μέρος θα διεξαχθεί στο 2ο ΓΕΛ Σερρών, όπου οι μαθητές από τις 16:00 έως τις 21:00 μ.μ. χωρισμένοι σε ομάδες θα συζητήσουν το βασικό θέμα και τα υποθέματα του Συμποσίου, ενώ το πρωί της δεύτερης μέρας στο Επιμελητηριακό Μέγαρο Σερρών θα ανακοινώσουν στην ολομέλεια τα πορίσματά τους. Στο ισόγειο του Δημοτικού Θεάτρου θα υπάρχει παράλληλη καλλιτεχνική έκθεση με έργα ζωγραφικής που δημιούργησαν οι μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων. Το Συμπόσιο τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Σερρών.

Επισκεφτείτε τη σελίδα του Συμποσίου εδώ.

Posted in Δραστηριότητες, Νέα - Ανακοινώσεις.