Το 4ο Μαθητικό Συμπόσιο ΑSPnet UNESCO στο 2ο ΓΕΛ Σερρών

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 16:30 πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΓΕΛ Σερρών η 2η συνάντηση των συντονιστών καθηγητών των Λυκείων του Δικτύου Συνεργαζόμενων σχολείων ΑSPnet UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας. Στη συνάντηση παραβρέθηκε η Εθνική Συντονίστρια κα. Βέρα Δηλάρη, η οποία συντόνισε τη συζήτηση μέσω τηλεδιάσκεψης. Το 4ο Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου ΑSPnet UNESCO Κεντρικής Μακεδονίας θα πραγματοποιηθεί στις 23 και 24 Φεβρουαρίου 2018 στο 2ο ΓΕΛ Σερρών. Συντονιστής καθηγητής του σχολείου μας είναι ο Κουταντώνης Σταύρος. Στην οργανωτική επιτροπή του συμποσίου συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί του 2ου ΓΕΛ Τσιαούση Κωνσταντίνα, Κουρτίδου Νανά, Ζουρνατζή Τάνια, Τερζούδη Λία, Χρήτη Αρετή και Αγγειοπλάστης Θανάσης. Στο συμπόσιο θα συμμετάσχουν το 1ο ΓΕΛ Σερρών, το 4ο ΓΕΛ Σερρών, το Μουσικό Σχολείο Σερρών, το ΓΕΛ Πεντάπολης, το ΓΕΛ του Αριστοτελείου Εκπαιδευτηρίου Σερρών, το ΓΕΛ Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ, το ΓΕΛ Ευκαρπίας, το 1ο ΓΕΛ Μίκρας, το 2ο ΓΕΛ Μίκρας, το ΓΕΛ Ελληνογαλλικής σχολής Καλαμαρί και το Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης συζητήθηκαν το θέμα και τα υποθέματα του συμποσίου καθώς και λεπτομέρειες για τον χώρο διεξαγωγής του συμποσίου και για τη μετακίνηση των μαθητών. Το θέμα είναι «Συνυπάρχω - Συνανήκω - Συμπορεύομαι» με έμφαση στο θεσμικό και αξιακό πλαίσιο (κατακτήσεις και προτάσεις).

Posted in Δραστηριότητες.