The Footprints of Climate Change from Anatolia to Europe

Η δεύτερη συνάντηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+ με τίτλο «The Footprints of Climate Change from Anatolia to Europe» πραγματοποιήθηκε στην πόλη Aksaray της Τουρκίας από 30 Απριλίου έως 4 Μαϊου 2018. Το 2ο ΓΕΛ Σερρών με τα μέλη της παιδαγωγικής ομάδας, Χρύσα Βλάικου και Νόνη Μανούκη και τους μαθητές της Β τάξης, Γρούνα Άννα, Ιορδανίδου Ιωάννα, Πανάγο Αλέξανδρο και Παντοπούλου Χρυσούλα συμμετείχαν στη συνάντηση αυτή.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών καθηγητές και μαθητές των τεσσάρων συνεργαζόμενων σχολείων, Aksaray Τουρκία, Σέρρες Ελλάδα, Craiova Ρουμανία, Arcos de Valdevez Πορτογαλία, συμμετείχαν σε L.T.T. (Learning Teaching Training) Activities. Οι δραστηριότητες αυτές περιελάμβαναν θεατρικά δρώμενα, κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά, ζωγραφική, πειράματα φυσικής, βοτανολογία, κατασκευή πήλινων αντικειμένων. Επισκεφθήκαμε και ξεναγηθήκαμε στην αλμυρή λίμνη Tuz, την κοιλάδα Ihlara, την λίμνη Nar, την Καπαδοκία, το εθνικό πάρκο «μουσείο» Goreme, τον Άβανο και το κάστρο Uchisar.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα!!