Χριστουγεννιάτικη Βράβευση για τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης στο 2ο ΓΕΛ Σερρών

Ο Όμιλος Σερρών για την UNESCO στο πλαίσιο της δράσης του Δήμου Σερρών και του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων «Στολίζω την πόλη μου» βραβεύει το 2ο ΓΕΛ Σερρών, Σχολείο ASPnet για την UNESCO, για τη συμβολική δράση να στολίσει το δέντρο με στολίδια που αναδεικνύουν το πρόβλημα της Κλιματικής Αλλαγής. Οι μαθητές του, με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών, δημιούργησαν στολίδια με θέμα την αύξηση της θερμοκρασίας, το λιώσιμο των πάγων και άλλων επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής.
Η δράση εντάσσεται στα πλαίσια του 13ου στόχου βιώσιμης ανάπτυξης (δράσεις για το κλίμα) αλλά και του 4ου στόχου (ποιοτική εκπαίδευση).
Επίσης τιμά το 2ο ΓΕΛ Σερρών επειδή παρουσίασε τις δράσεις της προηγούμενης χρονιάς στολίζοντας μία από τις ξύλινες κατασκευές του Δήμου Σερρών στην «Πολιτεία των Ευχών» .
Όλες οι δράσεις εντάσσονται στους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης 2030 και στο Διεθνές έτος 2019.
Οι δράσεις που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τέσσερις τομείς.

1. Κλιματική αλλαγή (Στόχος 4, 7, 13, 17)
2. Ανθρώπινα δικαιώματα (Στόχος 1, 2, 3, 4, 5, 8, 16, 17)
3. Άυλη πολιτισμική κληρονομιά (Στόχος 4)
4. Η ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας (2019 Έτος γηγενών γλωσσών)
5. Προβάλλω την πόλη μου (Στόχος 4)

Επισημαίνεται ότι είναι η πρώτη Χριστουγεννιάτικη προώθηση των 17 Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης παγκοσμίως!
Υπεύθυνοι καθηγητές: Κουταντώνης Σταύρος, Ζουρνατζή Τάνια, Κουρτίδου Νανά

Πηγή

Posted in Νέα - Ανακοινώσεις.