Ενημέρωση για τη διαχείριση του άγχους

Την Παρασκευή 27/04 οι μαθητές της Γ Λυκείου ενημερώθηκαν για τη διαχείριση του άγχους ενόψει της συμμετοχής τους στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Όσο πλησιάζουν οι εξετάσεις το άγχος των εφήβων κορυφώνεται. Αποτελεί τον πιο ύπουλο εχθρό των μαθητών και ενεργοποιείται κυρίως από αρνητικές σκέψεις που σχετίζονται με τον φόβο της αποτυχίας. Ο έφηβος ανησυχεί ιδιαίτερα για τη διαδικασία της εξέτασης και σκέφτεται πως εάν αποτύχει θα απογοητεύσει τους γονείς του καθώς δεν θα έχει κατορθώσει να ανταποκριθεί στις προσδοκίες τους. Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές της Γ Λυκείου ενημερώθηκαν για στρατηγικές χειρισμού του άγχους εστιάζοντας στη διατροφή, στις αναπνοές, στον ύπνο, στην οργάνωση του χρόνου και στη θετική σκέψη.

Posted in Νέα - Ανακοινώσεις.