Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Παρασκευή 27/10/2017 το σχολείο μας τίμησε τους Έλληνες που πολέμησαν για την πατρίδα με αυτοθυσία και αυταπάρνηση και είπαν το μεγάλο ΟΧΙ που σηματοδοτεί μια από τις λαμπρότερες σελίδες της ιστορίας μας. Αρχικά αναγνώστηκαν τα μηνύματα του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Ακολούθησε ο ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών και η απονομή των βραβείων και αριστείων από τη Διευθύντριά μας κα. Κούλα Βασιλική η οποία έδωσε θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές.
Στη γιορτή, που διοργανώθηκε από τις καθηγήτριες Λιάρου Βαΐα και Βλάικου Χρυσούλα, παρουσιάστηκε "Ο Σπιούνος" του Μπέρτολτ Μπρεχτ από το έργο του "Τρόμος και αθλιότητα του Γ' Ράιχ", στο οποίο ο συγγραφέας προσπαθεί να απομυθοποιήσει το μιλιταριστικό πνεύμα και την προπαγάνδα της φυλετικής υπεροχής στη χώρα του, που με μαθηματική ακρίβεια προετοίμαζαν το έδαφος για τον Β Παγκόσμιο πόλεμο. Στο συγκεκριμένο μονόπρακτο ο Μπρεχτ ασχολείται με τις κοινωνικές σχέσεις, την κρίση στην οικογένεια και την αγωγή των νέων ανθρώπων υπό τη σκιά ενός καταπιεστικού εξωτερικού περιβάλλοντος και μιας ψυχολογικής απομόνωσης. Η εκδήλωση διανθίστηκε και με την εκτέλεση και ερμηνεία σχετικών μουσικών κομματιών όπως "Ο Έφεδρος", "Ο Αντώνης" από το Μαουτχάουζεν του Ι. Καμπανέλλη και "Της Δικαιοσύνης ήλιε νοητέ" του Οδυσσέα Ελύτη. Ευχαριστούμε τις συναδέλφους Λιάρου Βαΐα και Βλάικου Χρυσούλα για την άριστη οργάνωση της εκδήλωσης που ήταν διαποτισμένη από αντιπολεμικό και αντιφασιστικό πνεύμα.

Posted in Εκδηλώσεις.